Skip to content
Şubat 17, 2012 / talipkilinc

Amerika Afganistan’ı Neden İşgal etti

ABD hiçbir ülkeyi plansız programsız; uzun planlama, araştırma yapmadan işgal etmez. Amerika ve İngiltere’nin uzun planlar yapmadan Afganistan’ı işgal ettiğini söylemek siyaseti bilmemek demektir.

Bugün ki Afganistan’ı İngiliz ve Rusya tarafından Durand Hattı adıyla 1893 yılın da belirlemiştir. İngiliz dehası terk ettiği ülkenin komşuları arasın da problem olacak şekilde sınırlarını çizerler. İngilizler Afganistan’ı terk ederken Pakistan ile Afganistan arasında problem çıkaracak ve savaşa sebep olacak şekilde sınırları belirlemiştir. Afganistan da kısa dönemde büyük olaylar olmuş, hükümet değişikliğine sebep olmuştur. Suikastlar ve katliamlar olmuştur. 24 Aralık 1979 tarihin de Afganistan SSCB tarafından işgal edilmiş. İşgal sonrası Devlet Başkanlığına Babrak Karmal getirilmiştir. SSCB etkisi Pasifik’e bir adım daha yakalaşmıştır. 1980’li yıllar da hükümet ve SSCB’ye karşı başlayan ABD destekli mücahidin ve diğer başka grupların mücadeleleri 1989 da SSCB kuvvetleri geri çekilme mecburiyetinde bırakılmıştır.

Afganistan’ın Cüzcan iline bağlı Şebargan da ki doğalgaz yatakları ve buradan SSCB’ye gaz taşıyan boru hattından  bahsedilmektedir. 2. bir boru hattından da Mezar-ı Şerif de ki termik enerji ve gübre santraline gaz taşıyan 2. boru hattından sözedilmektedir. Hindikuş Dağlarının kuzey yamaçlarında ki kömür yatakları Behil ilindeki Kale-i Serkari kömür havzalarından hiç bahsedilmemektedir. 2 milyar tonluk rezervi ve %63’lük tenür ile İsveç’te ki Keşhur Kiruna yatağı ile boy ölçüşen Hacıgak Demir yatağından da bahseden yok. Türkiye’nin büyük demir yatağı Divriği, en iyimser bakışla en fazla 38 milyon ton. Kunduz yakınlarında altın, bakır, kurşun, çinko yatakları dünyanın dört tarafında dağıtılan uyuşturucunun ana yurdu ve ekilen ülke Afganistan geçmişte ve gelecekte sürekli bir halde memlekette çalkantılara sebep olan etnik yapı Afganistan’ın rahat bir nefes almasına musade etmemektedir. Afganistan da ki Peştoların (Patan) yaşadığı toprakların Afganistan ve Pakistan arasında bölünmesi, sonra ki yıllarda bir çok olayın ana sebebi olmuştur. Ahmet Şah Mesut bölgenin en önemli ismidir. Ruslara karşı gösterdiği kahramanlık sebebiyle Pencir Vadisi Aslanı ile adlandırılmıştır. Ahmet Şah Mesut Tacik asıllıdır. Bölgenin en güçlü kişisidir. Bundan sonra kurulacak olan hükümetin İran, Tacikistan, Afganistan ekseninde alternatif bir devlet başkanı kapasitesi ve bilge kişiliğiyle ABD’nin işine gelmeyecektir. ABD’nin kendi kontrolün de tutamadığı ve kendisinin denetleyemediği devletler ve devlet liderlerini sevmediği gerçektir. Hep tasfiye cihetine gitmiştir. Aynı düşünce çerçevesinde değerlendirdiğimiz de Ahmet Şah Mesut öldürülmelidir kararı verilir. İkiz kulelerin vurulmasından 2 gün önce Ahmet Şah Mesut şehit edilmiştir. Ahmet Mesut batılı gazetecilere karşı çok tepkili olduğu bilindiği için en zayıf yönünden hareket edilmiş. Belçika pasaportlu Faslı ve Cezayirli 2 Müslüman ( veya öyle görünen) kişiler tarafından şehit edilir. Röportaj yapılacak bahanesiyle, bir tv kamerası içine gizlenen silahla en çok güvendiği, Ruslara 10 yıl direndiği kalede, Tacik sınırın da ki Pençir Vadisin de Hoca Bahaçiddin köyün de şehit edilmiş. Tacikistan’ı önemli kılan sebep Uranyumdur. SSCB’de ki Uranyum rezervinin %35’i Tacikistan dadır. SSCB Uranyum tesisini 1946 da Tacikistan da kurmuştur. Ülkede 1992 ve sonrasın da işlenen Uranyum’un yıllık miktarı 3 bin tondur. Ruslar ilk atom bombasını Tacikistan da yapmıştır. Tacikistan’ın sahip olduğu nükleer güç tahminlerin üstündedir.

Nükleer güce devasa doğalgaz ve petrol rezervlerine sahip ve Fars kültürü etrafından bir birleşmiş ve bir ittifak kurulmasını ve blok oluşturmasını istemiştir. ABD’nin Afganistan’ı işgal sebeplerinin en önde gelen neden bu bölgede oluşmakta olan Rusya, İran, Hindistan, Çin ve Pakistan blok haline getirmeyi önlemek veya yakından takip etmek için bu bölgeye yerleşmesi gerekiyordu.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: