Skip to content
Şubat 19, 2012 / talipkilinc

İSRAİL, YUNANİSTAN’IN TÜRKİYE’YE KARŞI DOĞU AKDENİZDEKİ ORTAK MENFAATLERİ

YUNANİSTAN’DA NELER OLUYOR?

 

Yunanistan da ki ekonomik kriz; grevler, numayışlar, öğrenci hareketleri, sivil toplum örgütlerinin meydana inmeleri sokak çatışmalarına sebep olmuştur. Hükümet Başkanı ve Yunan Kabinesi istifa etmek zorunda kalmıştır. Yunanistan da hükümet değişikliği olmuştur.

 

Yeni kurulan hükümet; acil olarak ekonomik yardım için Avrupa Birliğinin kapısını çalmıştır. Avrupa Birliği ekonomik yardımı şartlı olarak kabul etmiştir.

 

Avrupa Birliğinin yardım paketinde; kemer sıkmasını, kamuda çalışanların sayısının azaltılmasına gidilmesini, maaşların dondurulmasını, bazı kurumlarda çalışanların ücretlerinde kesintiye gidilmesini ve benzeri  maddeleri şart koşmuştur. Bu paket parlamento da görüşülerek kabul edilmiştir. Bu karar toplumun tüm kesimlerinden tepki almış, olaylar hız kesmeden devam etmektedir. Benzeri olaylar her an ülkemizi etkisi altına alabilir. Hükümet bu olaylardan ders alıp ona göre tedbir almalıdır.

 

Başbakan ekonomik krizin Türkiye’yi etkilemediğini; teğet geçtiğini söylemesi doğruyu yansıtmamaktadır. Kriz Türk ekonomisinin tam orta yerinden geçmiştir ve geçmeye devam etmektedir.

 

Hükümet 2011 yılının enflasyonunu %11 olarak açıklamıştır. Türk parası 2011 yılının son 3 ayın da %30 devale edilmiştir. 2011 yılında enflasyon en az %40 üzerindedir. % 11 savı gerçeği yansıtmamaktadır. Hükümetin enflasyon tahmini vatandaşı yanıltmaya yöneliktir.

 

İSRAİL GÜNEY KIBRISTA NEYİN PEŞİNDEDİR?

 

İsrail ve Güney Kıbrıs ile politik olarak en sıcak günleri yaşayan Türkiye, adı geçen ülkelerin aralarında bir çok konuda anlaşma yapmaları; İsrail Başbakanı Netanyahu’nun Güney Kıbrıs’ı ilk İsrail Başbakanı sıfatıyla ziyaret etmesi ne anlama gelmektedir?

 

Güney Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz de; ülkeler arası sularda hakkı olmadan İsrail’e petrol ve doğalgaz arama ruhsatı verilmesi yetkisine sahip değildir.

 

Bölgede 2 toplum eşit hakka sahiptir. Yunanistan bu bölge için hak iddiasında bulunursa Türkiye’nin kendi hakkını savunma zorunluluğu doğacaktır.

 

ORTA DOĞUDA SULAR ISINMIŞTIR

 

            Orta Doğunun bir ateş topuna döndüğü bu kırıtik günlerin yaşandığı bir atmosferde beklenmeyen bir ziyaret gerçekleşiyor. İsrail Güney Kıbrıs’ı ziyaret ediyor. Yapılan ikili görüşme neticesinde birçok askeri, ekonomik anlaşmalara imza atılıyor.

 

            Başta Akdeniz de petrol ve doğalgaz araması olmak üzere İsrail uçaklarının Kıbrıs Rum Kesimi’nin hava sahasının ve hava alanlarının kullanılması. Rumların deniz limanlarının İsrail gemilerine açılması… vs…

 

            Bu gelişmeler karşısında Türkiye ne yapmalı? Ne gibi tedbir almalıdır? Türkiye bu bölgede sahip olduğu hakları kullanabilecek mi?

 

            Dünya devletleri dışardan Türkiye’yi güçlü görmektedir. Türkiye’nin dışa bakış açısı farklıdır. Siyasiler, Türkiye potansiyelini ve gücünü yerinde kullanamamaktadırlar. Çekingen ve bağımlı bir politika takip etmektedirler. Korku ve endişe ile devlet idare edilmez. Devlet idare etmek cesur, korkusuz, endişesiz, bilgi, beceri, liyakat, ehil olmayı gerektirir.

 

            Türkiye Doğu Akdeniz başta olmak üzere, ülkeler arası anlaşmalardan doğan bütün haklarını eksiksiz olarak kullanmalıdır. Bu bölgeye en kısa zamanda TPAO (Türkiye Petrol Anonim Ortaklığı) sokmalıdır. Bir balıkçı gemisini gönderip tehdit savurarak kimseyi korkutamazsınız. Yaptığınız blöfü yutan olmaz söylenen her sözün arkasında durmak zorundayız.

 

            TPAO öncelikli olarak sismik araştırma yapmalıdır. Taramak istenen petrol sahasının jeolojik, jeofiziki çalışması yapılmalıdır. Doğalgaz ve petrol rezervi bulma ihtimali olan noktalara sondaj kuyusu açılmalıdır.       

           

            İsrail’in Akdeniz de petrol aramaya başladığı ilk günlerde Tayip Erdoğan sesini çok yükseltmişti. Yunan Başbakanı bu konuşmayı ciddi bulmamıştı. Türk hükümeti başta tepki gösterip bir müddet sonra söylediğini unutur açıklamada bulunmuştu. İlk açıklama aradan geçen 6 aya yakın zaman fiili bir çalışma yapılmamıştır. Karşı taraf petrol buldu bulacak.

 

            Bu arada Sayın Başbakana ameliyatı sebebiyle acil şifalar diliyoruz.

 

            TARİH BOYUNCA DÜNYANIN 1 NUMARALI FESAT VE KATİL MİLLET BENİ İSRAİL

 

            Türkiye’nin sınırlarını çeviren 3 anarşist devlet bulunmaktadır. İsrail, Yunanistan ve Ermenistan’dır. Bu 3 anarşist devlet Türkiye’nin can düşmanı durumundadır. Türkiye’ye saldırmak için o anı beklemektedirler. Türkiye’nin tökezleme anını kollamaktadırlar. İsrail geçmiş tarihler de fesat çıkarmış komşu kavimler tarafından yurtlarından sürülmüşlerdir. Dünyanın değişik bölgelerine dağılmış, gittiği yerlerde huzursuzluğu beraberinde götürmüştür. Bulunduğu ülkelerde rahat durmamışlardır. O toplumun mali kaynaklarını sömürmüşlerdir. Fesat çıkarmışlar, toplumları birbirine kırdırmışlardır. Bu sebepten dolayı tarihi tepkiler almışlardır.

           

            İsrail sürekli gözlenmeli, ihanetleri önceden zamanında tespit edip tedbir alınmalıdır. İsrail’e hiçbir zaman ve hiçbir zeminde güvenilmemelidir. Her zaman İsrail’den ihanet beklenilir. İsrail’den dostluk ve ahtı vefa beklenmez. Siyasi, politik, ekonomik ve her konuda münasebetler asgariye indirilmelidir.

 

            İsrail konusunda bütün dost devletler uyarılmalı. İsrail’e karşı her zaman tenakuz halinde bulunmalı. Dünyanın neresinde sıkıntı, kan, gözyaşı, savaş varsa mutlaka İsrail oradadır.

 

            Türkiye bölgede barış içinde yaşamak istiyorsa bölgesel bir güç olmak zorundadır ve İsrail ile savaşa hazır olmalıdır. Eğer İsrail Güney Kıbrıs’ta dolaşıyorsa Türkiye aleyhinde bir ihanet peşindedir. İsrail’in her gülüşü altında bir ihanet vardır.

 

 

                                                                                  Talip ALİOĞLU

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: